Flowers shop purchases roses for $1 per one flower, and sells it for $6. The shop sells 40 roses per day on average, it works 25 days per month, and pays $500 rent
every month. Find how much money the shop earns per month.​

ermoloffalexan ermoloffalexan    2   13.07.2020 23:28    2

Ответы
ильзира2 ильзира2  15.10.2020 15:20

4500

Пошаговое объяснение:

40rose*25days*6$=6000$

40+25=1000purchases

1000+500rent =1500

6000-1500=4500  money the shop earns per month

ПОКАЗАТЬ ОТВЕТЫ
Другие вопросы по теме Математика