1. Calculate the pressure at the bottom of a tank which is 1.5 m in height and filled with alcohol. (d alcohol = 800kgmr) Ans: 12Vn
2. For the given cross-section of a water tank in the figure.
a) Calculate the pressure at points X, Y and Z (h = 0.5m)
b)What is the force acting on the bottom of the tank if the base area is 2m².
Ans: a) P=5kPa, P=15kPa, P=20kPa b) F=40 000N