Сабақ тақырыбы: Мухтар Әуезов «Жетім» әңгімесі Мақсаты: Мәтін мазмұнын талдай отырып, оқушылардың интеллектуалдық және эмоцианалдық қабілеттерін шыңдау. «Жетім» сөзінің мағынасын ашу, мәтіннің мазмұны мен идеясын талқылап, жаңа білімді меңгерту. Ұжымда және өздігінен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру.
Міндеттері:
Сын тұрғысынан ойлаудың стратегияларын қолданып, әңгіменің негізгі идеясын ашқызып, өз ойларын жинақтап, қорытынды жасату.
Болжам жасай отырып, қорытынды шығаруға дағдыландыру.
Оқушылардың өз ойларын еркін жеткізу қабілеттерін дамыту.
Топпен, өздігінен өзара әрекеттестік атмосферасын сақтауға үйрету;
Ұжымдасып ынтымақтастықта жұмыс жасауға баулу.
Өзін- өзі, топты әділ, шыншыл бағалау.
Мәтін тақырыбына өз көзқарастарын эссе түрінде жазу барысында дарындылық таныту.
Топ ішінде жұмысты реттеу барысында көшбасшылыққа шығу.
Қолданылатын модульдер:
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сын тұрғысынан ойлауды үйрету, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқыту мен оқуда АКТ пайдалану, талантты және дарынды балаларды оқыту, оқытуды басқару және көшбасшылық.
Көрнекіліктер: М. Әуезовтің портреті,ноутбуктар,түрлі-түсті А-4 қағаз. Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбер (3 тілде қазақша,орысша,ағылшынша оқушылыр бір-біріне сәттілік тілейді) I. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Топтарға бөлу: «Сиқырлы қап» (сиқырлы қаптан ішіне топ аттары жазылған қар кесектерін таңдап алып 4 топқа бөліну, қызыл түспен жазылған қар кескінін алған оқушы топ басшысы болады)
Топ ережесін еске түсіру
Бағалау парағымен таныстыру
1) Ғылыми тобы 2) Тілшілер тобы (жазу) 3) Бейнелеушілер тобы
4) Әдебиетшілер тобы IІI. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтар: Үйге қандай тапсырма берілді? - Асқар Дулатовтың «Аяулы Жақан» әңгімесін оқып келу және осы әңгіме бойынша сұақтар дайындау.
І топ: 1.Естелікті кім жазған?
2.Мәтіннен Міржақыпты сипаттайтын жерін тауып оқы. ІІ топ: 1.Мәтіннен анасының сөзін тауып оқы. Қалай ойлайсың,анасының үміті мен сенімі ақталды ма?
ІІІ топ: 1. «Қуанышы қойнына сыймай» деген тіркесті сөздерді пайдаланып,сөйлем құрап жаз.
2. М.Дулатып нені армандады?
ІҮ топ: 1. Мәтін неліктен «Аяулы Жақаң» деп аталған? (- Міржақов Дулатовқа деген сыйдың бір құрметі.) 2. «Кәмпескелеу» дегенді қалай түсінесің?
Сергіту сәті (ағылшын тілінде)
Жаңа тақырыпқа бағытталу.
Ой қозғау.
Тақырыпты ашу барысында «Жетім» атты бейне фильмнен үзінді көрсету.
Балалар осы бейне фильм кім туралы, балалар неліктен жылап отыр, қалай ойлайсыңдар?
Ендеше балалар бүгінгі біздің жаңа сабағымыздың тақырыбы да осылай аталмақ М.Әуезовтың «Жетім» атты әңгімесі.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
М. Әуезовтің шығармалары бойынша түсірілген «Көксерек», «Қараш - қараш оқиғасы» атты фильмдер бар, және бүгін танысатын «Жетім» әңгімесі - халықтың қалын, ортасынан шыққан, қарапайым адамдардың өмірін сипаттайтын әңгіме. Ендеше балалар осы «Жетім» әңгімесінің авторы М.Әуезов туралы біз не білеміз.Соны ортаға салайық.
Сабақ тақырыбы: Мухтар Әуезов «Жетім» әңгімесі
Мақсаты: Мәтін мазмұнын талдай отырып, оқушылардың интеллектуалдық және эмоцианалдық қабілеттерін шыңдау. «Жетім» сөзінің мағынасын ашу, мәтіннің мазмұны мен идеясын талқылап, жаңа білімді меңгерту. Ұжымда және өздігінен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру.
Міндеттері:
Сын тұрғысынан ойлаудың стратегияларын қолданып, әңгіменің негізгі идеясын ашқызып, өз ойларын жинақтап, қорытынды жасату.
Болжам жасай отырып, қорытынды шығаруға дағдыландыру.
Оқушылардың өз ойларын еркін жеткізу қабілеттерін дамыту.
Топпен, өздігінен өзара әрекеттестік атмосферасын сақтауға үйрету;
Ұжымдасып ынтымақтастықта жұмыс жасауға баулу.
Өзін- өзі, топты әділ, шыншыл бағалау.
Мәтін тақырыбына өз көзқарастарын эссе түрінде жазу барысында дарындылық таныту.
Топ ішінде жұмысты реттеу барысында көшбасшылыққа шығу.
Қолданылатын модульдер:
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сын тұрғысынан ойлауды үйрету, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқыту мен оқуда АКТ пайдалану, талантты және дарынды балаларды оқыту, оқытуды басқару және көшбасшылық.
Көрнекіліктер: М. Әуезовтің портреті,ноутбуктар,түрлі-түсті А-4 қағаз.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбер (3 тілде қазақша,орысша,ағылшынша оқушылыр бір-біріне сәттілік тілейді)
I. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Топтарға бөлу: «Сиқырлы қап» (сиқырлы қаптан ішіне топ аттары жазылған қар кесектерін таңдап алып 4 топқа бөліну, қызыл түспен жазылған қар кескінін алған оқушы топ басшысы болады)
Топ ережесін еске түсіру
Бағалау парағымен таныстыру
1) Ғылыми тобы
2) Тілшілер тобы (жазу)
3) Бейнелеушілер тобы
4) Әдебиетшілер тобы
IІI. Үй тапсырмасын тексеру.
Сұрақтар:
Үйге қандай тапсырма берілді?
- Асқар Дулатовтың «Аяулы Жақан» әңгімесін оқып келу және осы әңгіме бойынша сұақтар дайындау.
І топ: 1.Естелікті кім жазған?
2.Мәтіннен Міржақыпты сипаттайтын жерін тауып оқы.
ІІ топ: 1.Мәтіннен анасының сөзін тауып оқы. Қалай ойлайсың,анасының үміті мен сенімі ақталды ма?
ІІІ топ: 1. «Қуанышы қойнына сыймай» деген тіркесті сөздерді пайдаланып,сөйлем құрап жаз.
2. М.Дулатып нені армандады?
ІҮ топ: 1. Мәтін неліктен «Аяулы Жақаң» деп аталған? (- Міржақов Дулатовқа деген сыйдың бір құрметі.)
2. «Кәмпескелеу» дегенді қалай түсінесің?
Сергіту сәті (ағылшын тілінде)
Жаңа тақырыпқа бағытталу.
Ой қозғау.
Тақырыпты ашу барысында «Жетім» атты бейне фильмнен үзінді көрсету.
Балалар осы бейне фильм кім туралы, балалар неліктен жылап отыр, қалай ойлайсыңдар?
Ендеше балалар бүгінгі біздің жаңа сабағымыздың тақырыбы да осылай аталмақ М.Әуезовтың «Жетім» атты әңгімесі.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
М. Әуезовтің шығармалары бойынша түсірілген «Көксерек», «Қараш - қараш оқиғасы» атты фильмдер бар, және бүгін танысатын «Жетім» әңгімесі - халықтың қалын, ортасынан шыққан, қарапайым адамдардың өмірін сипаттайтын әңгіме.
Ендеше балалар осы «Жетім» әңгімесінің авторы М.Әуезов туралы біз не білеміз.Соны ортаға салайық.